• GÜMÜLCİNE TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ EKİPLERİ 4. ULUSLARARASI AVRASYA MATEMATİK BİLİMLERİ VE UYGULAMALAR KONFERANSINA KATILDI

  GÜMÜLCİNE TÜRK GENÇLER BİRLİĞİ EKİPLERİ 4. ULUSLARARASI AVRASYA MATEMATİK BİLİMLERİ VE UYGULAMALAR KONFERANSINA KATILDI

 • Mustafçova Belediyesi Yarın Şeftali Dağıtacak!

  Mustafçova Belediyesi Yarın Şeftali Dağıtacak!

 • SYRIZA –N.D. Arasındaki Fark Bir Puana İndi!

  SYRIZA –N.D. Arasındaki Fark Bir Puana İndi!

 • Quantum Dershanesi Başarılarına Devam Ediyor!

  Quantum Dershanesi Başarılarına Devam Ediyor!

yorum edebiyat 

Çarşamba, 30 Kasım -0001 00:00

Deliorman’da Suyun Gözü

Deliorman’da Suyun Gözü adını taşıyan basından yeni bir kitap çıktı. Kitabın içeriğinde, Bulgaristan’da Türklerin yoğun oturduğu Kuzeydoğu, özellikle Deliorman’da rastlanan türkü, mani ve fotoğraflar göreceksiniz. Şumnu Kültür Evi Derneği Başkanı ve Mozaik Dergisi Yayın Müdürü Nurten Remzi,  uzun uğraşı ve çabalardan sonra yaptığı araştırmalar sonucunda kitabında folklor ile ilgili önemli ve anlamlı bilgi verdi. Deliorman’a özgü olan Türkçe notalı türkü, mani, şiir ve düşünceleri bir araya getirdi. Prof. Şenel Önaldı desteği ile yapılan bu kitabın en büyük özelliği, Türkçe türkülerin notalı olması.

 

Kitapla ilgili o, şunları paylaştı: " DELİORMAN'DA SUYUN GÖZÜ " Balkan türküleri ve Rumeli türküleri bir başka lezzetlidir. Hareketli ritim ve usulleriyle insana canlılık verir, türküleri düşündürür ve makam kokar. Önemli bir kültür hizmeti olan bu eseri kutlamak ve desteklemek gerek.”

 

Nurten Remzi, ek olarak Deliorman’da Suyun Gözü derlemesinde, geçmişte kapatılan Şumnu ve Razgrad Türk tiyatrolarında çalışan müzisyen, oyuncu, sanatçı, solist ve kareoğrafların fotoğraflarına büyük yer ayırdı. Türkü ve manilerin kaynağı olan Deliorman’daki yaşlı insanların da bilgi ve anlatımlarını ele aldı. Destan Folklor Grubu kadınları Emel Tabak,  İklime Ahmet, Nadiye Ahmet, Emine Müstecep, Fikriye Mehmet, Gül Yakup ve başkaları, yardım gösterenlerin arasında idi. Kayıt yaptığı 450 civarında eserlerlerden, sadece annesi Azize Üzeyir’den 250 civarında türkü ve mani yazdığını söyledi.

 

Göründüğü gibi kitaptaki bazı türküler, Türk müziğinin değişik makamlarına göre yazılmış. Tespit edilen türkülerin makamları, Beyati, Hüseyni, Hüzzam, Hicaz, Mahur, Nihavent, Rast, Düğah gibi makamlar içermektedir. Bu seçilmiş türkülerin makamları da genel olarak Deliorman türkülerimizin makam çatısını belirlemektedir. Bölgemizde usul zenginliği, daha çok dokuz zamanlı usul zenginliği göze çarpmaktadır. Ayrıca Deliorman bölgesinde iki, döt ve yedi zamanlı türkülere de rastlanmakta.  Kitapta notalı bir şekilde Zilli Maşa Darbuka, Bahçelerde Bal Kabak, Ay Oğlan, Evlerim Var Hane Hane, Tarla Türküsü, Tuna’da Çırpar Bezini, Yumak Yumak İpliğim, Şıt Mori, Şekerli misin, Kız Saçların Lüle Lüle ve daha bunun gibi birçok notalı türkü yer alıyor. Kitabın bir başka bölümünü oluşturan manileri, yöre halkından bir bir topladı ve derledi. Taşkınköy (Buynovitsa) köyü, Aydoğdu(İzgrev) köyü, Çernookuvo(Karalar) köyü, Demirci köy(Strahilitsa), Çerna (Karalar) köyü ve başka yerlerde oturan  Naile Ali nine, Ahmet Yakup dede, Üke Recep, Emel Seyhan, Halise Ali, Taybe İsmail ve oğlu Mehmet Sali, Zeynep İdriz, Güsüm Murat ve Türkçe öğretmeni Cevdet Mollov, Eski Cuma Müftüsü Enver İsmail ve Cahide Ercan sayesinde mani derleme konusunda  destek aldı.Türkü ve manilerin haricinde, Deliorman’ın ünlü ve yetenekli şair ve yazarlardan, şiir, hikaye ve düşünceler yansıttı.

 

Bu güzel derlemeyi yapıp basılması için Bulgaristan Kültür Bakanlığı ve Türkiye Edirne Valilıği desteklerini aldı. Deliorman’da Suyun Güzü kitabını meydana getiren Nurten Remzi, Bulgaristan’da oturan Türklerin adına, büyük bir eksikliği kapatmak için onların maddi ve manevi desteklerine özel teşekkürlerini sundu.

 

İlk kez böyle bir birikimin çıkması, Bulgaristan ve özellikle Deliorman Türkleri için büyük anlam ve önem taşıyor. Kaçırmayın! Okuyun, türkü söyleyin... Hayran kalacaksınız!

 

Cahide Ercan 

 

Okunma 1156 defa

Ortam

Resim Galerisi

oku

rr oku