• OGA Ödemeleri 16 Aralık Tarihine Kadar Uzatıldı!

  OGA Ödemeleri 16 Aralık Tarihine Kadar Uzatıldı!

 • LEVENT SADIK AHMET BATI TRAKYALI DOSTLAR'IN KONUĞU OLDU‏

  LEVENT SADIK AHMET BATI TRAKYALI DOSTLAR'IN KONUĞU OLDU‏

 • Milletvekili İlhan AHMET, Şapçı’daki müzik bölümünün yeniden açılmasını talep etti

  Milletvekili İlhan AHMET, Şapçı’daki müzik bölümünün yeniden açılmasını talep etti

 • GÜMÜLCİNE S. MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF KUDÜS'ÜN TURİZM POTANSİYELİ ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

  GÜMÜLCİNE S. MÜFTÜSÜ İBRAHİM ŞERİF KUDÜS'ÜN TURİZM POTANSİYELİ ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

yorum edebiyat 

Perşembe, 26 Aralık 2013 16:30

"Türkan, biz seni uzaklarda sevdik!"

1984 yılında Jivkov rejiminin uyguladığı asimilasyoın politikaları sonucunda şehit olan Türkler bugün Killi’de anıldı. Killi- Benkovski’de düzenlenen anma töreninde Balkan Rumeli Federasyonu Bşk. Yrd. Zülfettin Hacıoğlu’nun, “Buradan ayrıldıktan sonra Başbakan Oşarski’ye mektup yazalım. O defterdeki onur kırıcı kırmızı kalemle yazılan isimlerimiz bir an önce silinmeli ve kütükler yenilenmeli.” Sözleri damgasını vurdu.

 

Asimilasyon politikaları sonucunda şehit olan Türklerin sembolü haline gelen 17 aylık Türkan Bebek Anıtı önündeki tören Killi Camii’nde mevlit okunmasıyla başladı. Daha sonra da tören alanına geçildi. Anma törenine Türkan’ın annesi Fatma öztürk ve Türkan’ın kardeşi Tuğrul Öztürk, Bulgaristan Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Ademov, milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Nemci Ali, ve Metin Kazak, HÖH Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza, Bulgaristan İslâm Şurası Başkanı Şabanali Ahmet, HÖH Kırcaali İL Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Müftüsü Beyhan Ahmet, Eğridere Belediye Başkanı Resmi Murat, Kızılağaç Belediye Başkanı Ramadan Sali, Mestanlı Beleidye Başkanı Akif Akif, T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Batı Trakya Azınlığı Güney Meriç Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu, Bursa BALGÖÇ Gn. Bşk. Doç. Dr. Yüksel Özkan, Edirne Belediyesi Bşk. Yrd. Ertuğrul Tanrıkulu, Balkan Rumeli Federasyonu Bşk. Yrd. Zülfettin Hacıoğlu, İzmir BALGÖÇ Bşk. Yd. Erol Mutlu, Gaziemir Belediyesi Bşk. V. Abdurrahim Nursoy, BALGÖÇ Sarnıç Bşk. Ferdi Dereli, HÖH İstanbul Sorumlusu Fahri Vatansever’in yanısıra binlerce soydaş katıldı.

 

Tören şiirlerin okunmasıyla başladı. Protokol konuşmalarında birlik ve beraberliğin öneminden bahsedildi.

 

Kızılağaç-Kirkovo Belediye Başkanı, “biz o günleri unutmadık, unutmayacağız da. Fakat o günlerde kalmayarak ileri bakmamız gerekir.” Dedi.

 

17 Aylık bebek iken annesinin kucağında Bulgar askerleri tarafından öldürülen Türkan bebeğin kardeşi Tuğrul Öztürk tarafından okunan Türkan adlı şiir herkesin yüreğini dağladı.

 

Türkan

Biz seni uzaklarda sevdik

Mesafelere inat

Biz seni baharda sevdik

Kışa inat

Biz seni senden habersiz sevdik

Sevmeye ihtimale inat

Biz seni çığlık atarcasına sevdik

İçimize sığdıramadığımız saatlere inat

Biz seni yüreğimizde sevdik

Kirlenmiş bu dünyaya inat

Biz seni her an seveceğiz

Bunu yapanlara inat.

 

Balkan Rumeli Federasyonu Bşk. Yrd. Zülfettin Hacıoğlu yaptığı konuşmada Bulgar makamlarına seslendi ve “O defterdeki onur kırıcı kırmızı kalemle yazılan isimlerimiz bir an önce silinmeli ve kütükler yenilenmeli.” Dedi. Hacıoğlu konuşmasının devamında şu görüşlere yer verdi:

 

“Geçen sene bir çağrıda bulunmuş ve çocuklarımızı Türkçe okutalım demiştim. Evet, bu çağrıya çok güzel cevap verdiniz ve bu yıl üç bine yakın çocuğumuz anadilini okumak için müracaat etmiş. Bir önceki yıla göre artışımız var. Bir konuya değinmek istiyorum. Dedem T.C.’de rahmetli oldu. Tabii ki o bahsetmek istemediğim isimle göç etmek zorunda kaldı, bu zorunlu göç olduğu için. Allah’ın rahmetine kavuştu. Ben de verasetle ilgili belediyemize gittim birkaç yıl önce. Baktım ki dedem defterlerden silinmiş. Silinmiş ama o üzerindeki kirli lekeyle hala defterlerde duruyor! Bana dedemin ölüm verasetini Bulgarca isimle verdiler! Atamın ezanla verdiği isim orada mavi kalemle yazılmış! Ve, komünistlere yakışan bir şekilde de kıemızı kalemle diğer ismim yazıyor! Bu çok onur kırıcı bir durum. Bugün burada yad ettiğimiz, hatıralrını hafızalarımızda tutmak için buralara kadar geldiğimiz bu şehitlerimiz acaba bizlere haklarını helal edecekler mi? Bu ne zaman düzelecektir.

Bugün burada sizlere bir çağrı yapmak istiyorum. Bu ülkenin iki cumhurbaşkanı, başbakanı ve en sonunda da Sosyalist Partisi’nin genel başkanı yapılan bu ayıptan sonra özür diledi. Gönlümüzü okşadılar. Ama, bir söz vardır, söylemle eylem tutmuyorsa o söz havada kalır. Biz eylem istiyoruz. Buradan ayrıldıktan sonra Başbakan Oşarski’ye mektup yazalım. O defterdeki onur kırıcı kırmızı kalemle yazılan isimlerimiz bir an önce silinmeli ve kütükler yenilenmeli. Bunları sizden bekliyorum.”

 

26 Aralık 1984’te Killi- Benkovski’de Türklerin adları silah ve baskı yoluyla değiştirilmeye çalışılmış ve bir çok soydaşımız öldürülmüş, dövülmüş ve bazıları da Belene kampına sürülmüştü. Türkler ad değiştirme olayına karşı çıkmıştı. Daha 17 aylık iken annesinin kucağında askerler tarafından kurşuna dizilerek öldürülen Türkan bebek bu direnişin sembolü haline gelmişti.

İşte şimdi her yıl bu anıtın önünde soykırım kurbanlarını anmak için tören düzenlenmektedir.

Okunma 1993 defa

Ortam

Resim Galerisi

oku

rr oku